How To Play Guide For Astroneer

Z Astroneer Wiki
Přejít na: navigace, hledání

This article may need cleanup to meet quality standards.
Please help improve this if you can. The Discussion page may contain suggestions.

Šablona:Guide infobox

Vítejte v příručce Jak hrát hru Astroneer. Zdravím! Tato příručka obsahuje vše co potřebujete pro začátek hraní, včetně informací o největším tématu jako jsou Suroviny, Moduly, Vozidla. Pojďme začít. Poznámka: příručka je zastaralá a potřebuje doplnit informace.

O Astroneeru[editovat | editovat zdroj]

Prozkoumejte a využívejte vzdálené světy v Astroneeru - hře leteckého průmyslu a meziplanetárního průzkumu.

Náhlý vývoj technologie pro rychlé cestování v prostoru umožňuje rychlé a nenáročné cesty k hvězdám. Exo Dynamics, dominantní konglomerát v novém oboru, otevřel lety odvážným občanům na Zemi. Stejně jako zlatý prach Yukonů se vlny dobrodruhů podepisují, aby se vydali do nové hranice, riskovali všechno, aby se snažili hledat své štěstí v nejvzdálenějších oblastech galaxie. Toto jsou Astroneeři.

Jako Astroneer musíte najít způsob, jak vytvořit život na jednom z mnoha drsných nových světů. Projděte terénem, abyste odhalili drahocenné artefakty a materiály, které můžete použít k tomu, abyste poháněli vaši snahu stát se bohatým baronem ve hvězdách. Po cestě objevte zvláštnosti, položte otázky a odhalte tajemství. Možná není všechno tak, jak se zdá.

Exo Dynamics, dominantní konglomerát v novém oboru, otevřel lety odvážným občanům na Zemi. Jako Astroneer musíte najít způsob, jak přežít život na jednom z mnoha drsných planetách. Projděte terénem a odhalte drahocenné zdroje, které můžete využít k naplnění vašeho úsilí stát se bohatým baronem ve vesmíru. Po cestě objevujte zvláštnosti, vyvolávejte otázky a provádějte výzkumy.

Astroneer je hra o obdivu, objevu, tajemství a velké úsilí v novém věku expanze na okraji lidstva. Přistanete sami, nebo s malou posádkou přátel, na planetu, abyste ji brali jako svou vlastní. Drsný, ale bohatý, vesmír vás vyzve k prozkoumání, využívat a nakonec k přeměňovat, jak si přejete. Bagrujte a deformujte půdu, odkryjte vzácné zdroje, Jury-rig Moduly tak, aby vyhovovaly vaší chuti a potřebám, vytvořte průmyslovou těžbu a výrobu sModuly. Světy v Astroneeru jsou různorodé, od obrovských sférických planet s atmosférou a rozsáhlých krajin až po podivně tvarované malé asteroidy plovoucí poblíž. Každá Planeta je procedurálně generována a může být zcela změněna pomocí Nástrojů. Vykopávat rozsáhlé podzemní tunely nebo vytvářet megality na povrchu; svět je vaše Pískoviště.


Základy[editovat | editovat zdroj]

Přistáli jste na jedinečné krajině s množstvím aktivit a vidění. Jakmile se dostanete do základny, budete mít možnost se pohybovat a začít používat Deformační nástroj.


Soubor:Ingame Controls.jpg
A handy visual for all your Movement / Tools interactions and actions you can make.
Výchozí nastavení ovládání hry
Pohyb
Tools
Emotes
Other
W Pohyb vpřed
Jízda vpřed
Right Mouse Button + Mouse Drag Natočení kamery 1 Joy! Emote SHIFT+ TAB.png TAB Otevření Steam panelu
A Pohyb doleva
Zatočení vlevo
TAB.png TAB vstoupit / vystoupit / otočit Vehicles 2 Šťastný! Emote
S Pohyb dozadu
Jízda vzad
Q otevřít / zavřít Batoh 3 Zamávání
D Pohyb doprava
Zatočení vpravo
E Aktivovat Deformační nástroj
Click the terrain / resources to use.
4 Co? Emote
Shift Běh Control / Alt Podžet pro využití rozdílného
deformačního módu (Placatý režim/Přidávat)
Space výskok T Položení Tether
(musí být umístěn v Batohu)

Moving (walking and, less intuitively, driving around) is always relative to the camera, which you can rotate around your character by dragging while holding the right mouse button.

Batoh[editovat | editovat zdroj]

The backpack is your inventory and survival hotspot.

Once you've figured out the basic movements and camera controls you'll want to fetch some Resources so you can build your grand spatial empire. While you're out you're going to need to keep an eye on 2 things so you don't die; your Oxygen and your Power. The Oxygen is the horizontal blue bar at the top of your backpack (see right), and the Power is the vertical yellow bar in the center. Each of the bars will start to go down as you use them, the Oxygen when you're not connected in some way to the Habitat or to Vehicles, and power will decrease when you are crafting or using the Terrain Tool with augments installed. To increase power, you'll need to build a way to generate it, but more on that below.

Q will bring up the backpack, which is also your inventory. You have 10 (or 11 if crafting something) slots, and once you start using your deforming tool you'll collect "nuggets" of a resource, which will then pop into your backpack inventory (or on the ground nearby if your inventory space is filled). The top right and left give you better spots for tools, but you can also place Resources you don't want to lose or get rid of so easy.

Under the inventory space is a basic 3D Printing (crafting) spot, where you can begin to make some basic tools for survival.

- Good for powering basic Modules or providing extra power while in daylight.

Zdroje, stavba základny a její expanze[editovat | editovat zdroj]

Soubor:Resin.jpg
A Resin mining area which is depleted once you mine it.
A Compound mining area which is depleted once you mine it.

Let's start with collecting a few basic Resources which you'll need to expand your Habitat. Start by collecting Resin and Compound, which are usually very nearby your starting point and also the basic Resources for building, both of which can be quickly found either in Nodes or inside the ground (see images left and right). Use your Deform tool to mine them up.

Collect 3 resin so you can build a Module. Collect at least that and then pop out the Conduit from your starting Habitat by clicking on it. A holographic Conduit will appear where you clicked, prompting you to insert 1 Resin to begin construction. Either click the holographic Resin with a Resin in your backpack or drag one directly to the spot. Once the small circular platform is complete, place two more Resin onto the circular platform to build a larger platform. Use the left and right arrows to select a Module to build. Place the required resources on the platform and click the flashing button to begin printing.

Now, you should begin focusing on Power collection. To start, use your Backpack's Printer to make a Small Generator. The generator will provide power to your base Modules when you supply it with Organic, a resource you can obtain from digging up plants and foliage. The generator will continue using up Organic even if nothing is consuming power, so don't waste it! Collect one Compound, print a Small Generator, and attach it to your Habitat.

Once you have your large platform complete, a good structure to build is the Tavící pec. The Smelter will let you use ore to create refined metals, metals integral to making other modules. Smelt Malachit found around the world (usually underground) to make Copper. Once you've smelted two, you are ready to make a Tiskárna. The Printer lets you print larger objects than your backpack will allow. Then, use 2 Compound to make a Research module. You'll need access to 30px Artifacts now. Artifacts can be opened by placing them into the Research module. When opened, you will receive either a resource or the blueprint to a new object.

If you have trouble finding Artifacts, go read the Artifact page to read on common locations to find them.

If you have any extra Směs, you can make Tethers with the 3D Printer in your Batoh, then place them using T. Clicking the tether will allow you to reposition it. Tethers will link to each other and provide power and oxygen to players within range. Read more on how Tethers work on the Tether page.

Obchodování pomocí obchodní platformy[editovat | editovat zdroj]

If you've managed to research a few Artifacts, you may have come across the Trade Platform. The Trade Platform allows you to, as the name implies, trade resources with the space station. Although you will always be on the losing side of the trade, the Trade Platform allows you to acquire resources that would otherwise be very difficult to find naturally. Just drop the resources you would like to trade into the Trade Platform's eight slots and use the arrows to decide what you will get back. Click the flashing button to send off the ship, and, a bit later, the ship will return to the platform with your side of the trade. Check the Trade Platform page to see every item's value.

Zdroje energie a energetické hodnoty[editovat | editovat zdroj]

The Solar Panel is used to generate power during sunlight which can be stored in a Battery.
Baterie je velmi důležitá pro trvalé pokrytí funkcí základy a potřebu velkého množství energie.

Nearly all of the Modules need power to function, so building a power source is key for growth and survival. Starting with the Small Solar Panel, which you can build on your person, that will give you a minimal amount of power, but later on, the Medium Solar Panel will give you power a bit more rapidly, at least while the sun is up. In the same regard, the Wind Vane and the Wind Turbine will provide power with the need for wind. Having and using Batteries will be a huge help later on.

Do nekonečna a ještě dál[editovat | editovat zdroj]

Jste připraveni prozkoumat nekonečnou hranici? Nejprve budete potřebovat Vehicle Bay, což je modul, který vyžaduje budování 2x Hliník. Vyberte volbu Malá kosmická loď, Střední kosmická loď nebo Velká kosmická loď a vložte materiály. Loď bude vytištěna, ale ještě není připravena k vzletu. Nejprve použijte 2x Směs, abyste vytvořili 1-místnou sedačku, a pak sbírejte nějaký Hydrazin a umístěte jej do nádrže na palubu lodi. Když je vaše loď poháněná, stiskněte "E", abyste nastoupili na loď a pak klávesu Z nebo X, abyste se dostali na oběžnou dráhu. Odtud můžete buď zvolit modré místo pro přistání, nebo znovu tlačítko Z či X pro zobrazení sluneční soustavy. Jakmile jste odlétli, klikněte na planetu ve vašem bílém prstenci, abyste letěli na planetu a umožnili jste přistát a prozkoumat tuto planetu a její tajemství.

[[1]] [[2]]